E-R 8.30-16.30
KONTAKT
Innovatsioon

Keskkonnasõbralik pakend: kuidas säästev strateegia on keskkonna ja tõhususe seisukohalt nutikas

08 juuli 2020 — Logistika, Trendid, Uurimused, Innovatsioon
Trüki
eco-friendly-packaging

Tänapäeval on meil kõigil oma roll keskkonnasäästlikul toimimisel. Keskkonnasõbralikke pakendeid peab olema lihtne taaskasutada, nad peavad olema keskkonnale ohutud ning neid peab olema võimalik toota ringlussevõetud materjalidest.

Tänapäeval on meil kõigil oma roll keskkonnasäästlikul toimimisel. Keskkonnasõbralikke pakendeid peab olema lihtne taaskasutada, nad peavad olema keskkonnale ohutud ning neid peab olema võimalik toota ringlussevõetud materjalidest.

Pakendid, kui need on loodud jätkusuutlikkust silmas pidades, mängivad keskkonnakaitsel võtmerolli. See on nüüd olulisem kui kunagi varem, kuna loodusvarad on kiiresti ammendumas ja ringlussevõetud plastmaterjal saastab planeeti.

Surve tõuseb nii tarbijatelt kui ka valitsustelt, tõstes ettevõtete sotsiaalse vastutuse prioriteeti kogu pakendamise käigus. Vastutuse suurenedes on esile kerkimas ka uued võimalused jätkusuutlikul pakenditurul, mis eeldatavasti jõuab 2027. aastal ligi 413 miljardi dollarini aastase liitkasvu korral üle 6% ajavahemikul 2018–2027 (Global Sustainable Packaging Market Outlook by Research Nester, 2019).

 

Keskkonnasõbraliku lahenduse osaks olemine tähendab ka pakendilogistika sujuvamat jätkusuutlikku kasutamist, mis elimineerib tarbetuid komponente või protsesse ning mis juhib tõhusust ja on kasulik nii planeedile kui ka materjali säästmisele.

Mis on keskkonnasõbralik pakend?

Keskkonnasõbralikel pakenditel on mitmeid aspekte, kuna need on seotud keskkonnaga arvestava mõtteviisiga. Näiteks

 • Taaskasutatavate pakendite pakkumine
 • Materjalide korduvkasutamine
 • Materjalikulu vähendamine pakendamises
 • Mürgivaba pakendi valmistamine nii keskkonna kui ka töötajate säästmiseks
 • Taaskasutatud või vastutustundlike lähtematerjalide kasutamine
 • Kasutades vähem energiat tarbivaid tootmismeetodeid


Lühidalt öeldes - keskkonnasõbralik on pakend, mille tootmisel on silmas peetud kõigi pakkematerjalide jätkusuutlikkust ja ringlussevõttu.

Mida tarbija tahab?

Keskendumine looduslikele materjalidele tähendab, et keskkonnasõbralikes pakendites pole mürgiseid kemikaale, seega on see inimestele ja keskkonnale ohutum, mis võib mõjutada ostukäitumist. Värske uuring näitab, et 57% tarbijatest maksab keskkonnasõbralike pakendite eest rohkem (Sustainable Packaging Unwrapped, GlobalWebIndex, 2019). Veel 42% peab taaskasutatud või säästvatest materjalidest valmistatud pakendeid oma igapäevaste ostuharjumuste jaoks ülioluliseks.

 
Konkurentsieelised

Lisaks pakub säästva pakendistrateegia vastuvõtmine konkurentsieeliseid, mis parandavad kaubamärgi mainet, on atraktiivsed koostööpartneritele, suurendavad klientide lojaalsust, vähendavad riski ja toetavad inimressursse.

Vastustustundlikud lähtematerjalid

Keskkonnasõbralik pakendamine algab vastutustundlike baasvarude, näiteks paindlike ja /või monomaterjalide, taimsete ja muude roheliste alternatiivide hankimisega. Neid saab integreerida ringmajanduse tarneahelasse ja vähendada energiatarbimist.

Siin on mõned usaldusväärsed ja uuenduslikud võimalused.

 • Puitu saab muuta paberiks ja kartongiks mitmesuguste pakendite jaoks, mis on biolagunevad ja mida on lihtne taaskasutada. Vastupidavust üheosalisest lainepapist saab tõhususe huvides tarnida lamedatena, kokku pandud ühe liigutusega.

 

 • Maisitärklis on orgaaniline materjal, mille omadused on sarnased plastikule. See sobib ideaalselt piiratud kasutusega toodete jaoks, nagu näiteks kaasa võetav toit, ning seda saab kasutada ka vormitud vormide, pudelite, kottide ja lahtiste pakendite jaoks.
   
 • Põllumajanduse jäätmetega segatud seenejuured toodavad orgaanilisi pakendeid, mis pakuvad väiksemate esemete toetamiseks kulutõhusat alternatiivi.
   
 • Bagassipaber on suhkruroo kiudainemass, mis on loodud mahla ekstraheerimisel ja sobib toiduainetööstuses paberpakendite heaks asendajaks. See laguneb palju kiiremini kui plast.
   
 • Bambus kasvab kiiresti ja on väga taastuv. Tänu tugevusele ja vastupidavusele on see kaitsev ning seda saab kasutada lainepapi, vahtude ja vormitud paberkiudmaterjalide asendajana.
   
 • Rohkelt saadaolev tooraine - merevetikad - on pakkimiskeskkonnana populaarsust kogumas eelkõige toidusektoris, kuna see on orgaaniline ja keskkonnasõbralik.
   
 • Orgaanilised kangamaterjalid nagu näiteks kanep, puuvill, tapiokk ja palmilehed, on suurepärane tooraine korduvkasutatavateks kottideks ja nad lagunevad plastikust kiiremini.
   
 • Biolagunevad plastid ja bioplast on plastikule head asendusmaterjalid vastupidavust nõudvate pakkematerjalide tootmisel. Need on ringlussevõetavad ja ringlussevõetud materjalid, mida saab kasutada pakkelintide, strechkilede, kaubaaluste kattekilede, kottide jm tootmiseks.

 

blog-post-eco-friendly-packaging-2-960x400-min.jpg

3R-i: Vähem on rohkem… 

Jätkusuutlik pakendamine suurendab tõhusust, kuna see teeb vähemaga rohkemat, austades kolme kolme R-i - vähendamine, taaskasutamine ja ringlussevõtt. (Reduce, Reuse and Recycle.)

Vähenda - Reduce

Keskkonnasõbralik pakendikujundus on jäätmete vähendamiseks optimeeritud nii suuruse, ruumi kui ka kaalu poolest. See on valmistatud tugevamatest, õhematest ainetest kui traditsioonilised pakendid, kaitstes tooteid tõhusamalt ja vähem materjale kasutades. Näiteks on mitmekihiline strechkile sitke ja õhuke plastkile, mis kaitseb tooteid tõhusalt, kasutades samal ajal vähem materjale. See aitab vähendada pakendite süsinikujälge.

 

Taaskasuta - Reuse

Pakendil on lühike elutsükkel, kuid selle maksimaalne kasutamine on võimalik mitmekülgsete uuenevate lähtematerjalide abil, mis toetavad ringmajanduse tarneahelat. Keskkonnasõbralikke pakendeid tehakse korduvkasutuseks ja tagastatakse mitu korda, võimaldades tarnimisel suuremat tootlikkust.

 

Töötle ümber - Recycle

Pakkide valmistamiseks on ringlussevõetud või taaskasutatavate materjalide valimine üha rangemate keskkonnaalaste eeskirjade järgimiseks oluline. Keskkonnasõbralikke pakendeid saab jagada või kasutada teistes toodetes, nii et algselt kasutatud materjali väärtus on maksimaalne.

Hea planeedile, hea tarbijatele

Jätkusuutlikkusele üleminek nõuab optimeerimist kogu väärtusahelas ja pakendi olelusringi jooksul, kuid kasu on seda väärt: logistikajuhina tähendab keskkonnasõbralikuks muutumine vähem materjale ja nende paremat kasutamist.

 

Keskkonnasõbralik pakend lisab logistikaahelas suurt väärtust, sest see on kasulik mitte ainult planeedile, vaid ka tarbijatele, kes ootavad järk-järgult, et kaubamärgid pööraksid keskkonnale rohkem tähelepanu. Sellepärast on praegu ideaalne aeg jätkusuutlikkuse ennetavate tavade kasutuselevõtmiseks!